fbpx
RENKLER VE UYUM

RENKLER VE UYUM

RENKLER VE UYUM

Renkler birçok çevresel etmenin; sıcaklık, ışık, akustiğin yanı sıra, içinde bulunduğumuz ortamda hissettiğimiz hissi hatta davranışlarımızı etkiler.

Renk seçimlerinde estetiğin ötesinde, bazı renklerin kullanılması psikolojiyi de kapsayan farklı anlamlar içerir. Dolayısıyla öncelik olarak çevresel etmenlerden ziyade algılarımızdaki renklerin bize neler ifade ettiklerine odaklanmalıyız.

Johann Wolfgang Von Goethe renkler üzerine derinlikli araştırmaları olan bir isim. Goethe’ye göre renkleri her insan farklı hissediyor, ancak etkilerinin evrensel olduğunu ifade ediyor. Örnek olarak, sıcak renkler (kırmızı, sarı ve turuncu) daha dinamiktir ve insanlarda rahatlık ve uyarıcı hislere neden olurken, soğuk renkler (yeşil, mor ve mavi) daha yumuşak, yatıştırıcı ve statik bir etkiye sahiptir. Buradan yola çıkarak oluşturulacak renk skalasının mekâna ve kişiye özel olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Duygularımızı etkileyen tek faktör renk değil tabi, kullanılan malzemelerinde etkisi çok fazla. Bir ürün ya da mekânı tasarlarken; öncelikle nasıl bir his oluşturmak istediğimizi belirlemeliyiz ve sonrasında tasarım-malzeme-renk seçimlerini bu doğrultu da oluşturabiliriz. Malzeme farklılıkları, renklerin karşıtlığı tüm ambiyansı ve duyguyu etkiler. Vurgulamak ya da geri planda bırakmak istediğimiz öğelerde renk kullanarak istediğimiz sonuçları almak mümkün.

Renkler bir bütün olarak değerlendirdiğimiz alanların algılanmasını karmaşıklaştıran ya da sadeleştiren bir araçtır.

Mekanımızın bize ne hissettirmek istediğine, hangi renklerin ruhumuza iyi geldiğine odaklanırsak kendimiz için doğru renk uyumunu yakalayabiliriz😊

There are no reviews yet.

Bir cevap yazın

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın

Sohbeti Başlat
Size nasıl yardımcı olabilirim?